• andrea

Dopis od mého budoucího já

V jednu dobu jsem nezávisle na sobě neustále slýchala (v několika podcastech) a četla (v několika článcích) tu samou myšlenku - že je opravdu hodně důležité si co nejpodrobněji zformulovat své sny. Do každého detailu. Slovy ale klidně i fotkami nebo obrázky. Je nutné, aby si člověk uvědomil, jaké vlastně je, to jeho největší přání. Aby si uvědomil, za čím si má jít, kam směřovat, do čeho vkládat energii... Zamyslela jsem se nad tímto nápadem a přišla na to, že s ním vlastně naprosto souhlasím.


Asi vždycky jsem měla nějaký pojem o tom, jak bych chtěla žít za rok, možná za pět, deset let nebo prostě "jednou"... Jednalo se vždy o hodně mlhavou představu stylu: "Jó, chci mít práci, která mě bude bavit, chci cestovat, věnovat se svým zájmům, cítit se zdravě, mít partnera nebo manžela, děti, spoustu psů a nějaký byt s velkou terasou...." A toť asi vše. Pak jsem taky vždycky měla (a pořád mám) spoustu bodů k budoucímu splnění ve svém wishlistu. Jedná se například o body typu "chci umět anglicky a italsky","chci si koupit dobrý foťák", "chci se podívat do Austrálie", "chci si psát svůj blog"... Nikdy jsem ale o svých snech neměla žádnou konkrétní představu.


Poslechla jsem tedy slova zkušenějších lidí z podcastů a blogů, sedla si s čistou hlavou k počítači a začala psát. V tuto chvíli jsem ještě vůbec neměla tušení, co se chystám do textového editoru zaznamenat. Zavřela jsem oči, zamyslela se nad tím, po čem vlastně toužím a toto přání převedla do vět. A takhle znovu a znovu, dokud jsem neměla pocit, že to stačí. Vznikla z toho stránka a půl textu, který si do teď můžu číst stále dokola jako pohádku. I přesto, že už je asi 2 měsíce starý.


Nakonec jsem tuto formulaci snu pojala jako takový dopis od svého budoucího já, které píše mému přítomnému já. Mé budoucí já poměrně do detailu vypráví o tom, čím se živí, co dělá ve svém volném čase, jak bydlí, s kým bydlí (se dvěma psy - to můžu prozradit rovnou 😄), co mu dělá radost... Vlastně jsem se od něj tak jako dozvěděla, jak bych jednou chtěla žít, aniž bych o tom předtím věděla. Text, který vznikl jsem zhodnotila jako situaci, ve které bych se teoreticky (a doufám i prakticky) mohla nacházet třeba za rok, pokud si za tím vším půjdu.


Mám v plánu zformulovat i jiné podobné dopisy, které se mohou týkat života třeba o několik dalších let později. Zatím ale nemusí být tak detailní - může se jednat jen o takovou "kostru", kam budu postupně dopisovat jednotlivé detaily, na které přijdu až postupem času. Dále chci sepsat i formulaci týkající se designu a interiéru mého vysněného budoucího bytu. Psaní se prostě a jednoduše může vztahovat úplně k čemukoli.


Takovýto dopis doporučuju sepsat snad úplně každému, který něco podobného ještě neudělal. Posune vás to dál, nasměruje tím správným směrem nebo třeba ulehčí nějaká důležitá rozhodnutí... A pokud ne, je tak i tak hezké se prostě jen tak zasnít a přivést na svět představu, ke které bude radost se vracet. Vaše budoucí já může být pořádně ukecané a může mít velmi pestrou fantazii, které se meze nekladou. Vždyť ve snech žádné meze neexistují - omezení si vytváříme jen a jen my sami.75 zobrazení