• andrea

Adventní kalendář obráceně

Od dob, kdy jsem si začala uvědomovat, že věci člověka svazují, berou mu svobodu a někdy i energii, začala jsem se více soustředit na to, abych doma měla pouze to, co opravdu potřebuju. Neříkám, že teď jsou v mé domácnosti už jen potřebné věci, to ani zdaleka ne, ale postupnými krůčky se k tomuto stavu snažím aspoň přiblížit. Jedním z těchto krůčků je právě adventní kalendář "obráceně". Tento nápad jsem objevila někde na internetu a jelikož se snažím rozvíjet se v zero waste, minimalismu i feng shui, moc se mi líbil. A jak že funguje? Místo toho, abych každý den adventu vyloupla jedno políčko adventního kalendáře a snědla kousek čokolády (a následně vyhodila kus plastu do koše), vyřadím jednu věc a poté jí někomu věnuju. Ve výsledku tedy nasbírám 24 věcí a s tím i 24 dobrých pocitů.


I bez takovéto záminky jako je obrácený adventní kalendář, se snažím pravidelně jednou za čas protřídit svůj šatník. Vyřadím oblečení, které nenosím nebo klidně i to, které nosím, ale necítím se v něm dobře a sebevědomě. Takové kousky nemají v šatníku co dělat. Akorát zabírají místo, nejsou správně využité a naopak by mohly dělat radost někomu jinému. Já výsledky svých třídění dávám dvoum mladším holkám, ségrám, které si z nich vždycky něco vyberou a mají radost. A pak mám radost i já. Hlavně když vidím, že oblečení ode mě vážně nosí! Kdybych zrovna neměla takové holky, které by s otevřenou náručí přijímaly mé vyřazené kousky, nosila bych je do kontejneru na oblečení nebo bych je věnovala do dobročinných sekáčů. Díky kontejnerům se textil recykluje (věnuje se na charitu nebo se z něj vyrobí třeba pomůcky na úklid) a zisk z prodeje v charitativních sekáčích putuje do neziskových organizací. Takže místo toho, aby oblečení leželo dlouhá léta ve skříni, může sloužit dobré věci a zároveň se po jeho vyřazení případně uvolní místo pro jiné. Stačí jen udělat první krok a prostě se ho vzdát, i když to někdy není lehké.


Toto se samozřejmě netýká jen oblečení. Během adventu se mi podařilo vyřadit i více dalších různých věcí. Například úplně nový rámeček, který ležel v krabici pod postelí nebo učebnice, které jsem už několik let neotevřela. Dále pak nepoužitou kosmetiku, kterou věnuju nějaké z kamarádek a korálky z dětství, které udělají obrovskou radost mé sedmileté ségře (už se moc těším, až jí je dám). A taky troje boty.. A nějaké šperky, o kterých už jsem ani nevěděla, že je mám..


Zatím úplně nevím, kam přesně věci poputují. Rozhodně je ale nevyhodím, ani nezlomím své odhodlání a nevrátím je zpátky do svých skříní. Jsem moc ráda, že mám doma zase o několik předmětů méně a nějaký ten nový prostor navíc.9 zobrazení